Firma ITP-System specjalizuje się w wytwarzaniu koloidów metali. Kolid to rodzaj zawiesiny w której zawieszone cząsteczki posiadają rozmiar nie przekraczający 100 nm. Nanometale uzyskiwane w laboratorium ITP-System są niejonowe, co oznacza że występują w formie czystego chemicznie metalu (nie jonu, tlenku, związku czy kompleksu). Uzyskanie takiego efektu jest skomplikowane, dlatego wiele producentów próbuje zamaskować jonową naturę swoich produktów. Czemu metale w wersji jonowej są mniej pożądane? Metale w wersji jonowej są obdarzone ładunkiem elektrycznym przez co wykazują gorszą aktywność przeciwdrobnoustrojową (znacznie gorzej wnikają do komórek bakterii czy grzybów), są bardziej podatne na chemiczną inaktywację ze strony związków chemicznych (strącanie, kompleksowanie) oraz podatne na niekontrolowaną redukcję np. pod wpływem promieniowania UV. Szczególnie widoczne jest to w przypadku srebra, którego jonowa wersja ulega przebarwieniu i inaktywacji pod wpływem promieniowania UV.

Nasza firma specjalizuje się głównie w syntezie nanocząsteczek metalicznego srebra, miedzi i złota.

Nanocząsteczki srebra cechują się doskonałymi właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi, skierowanymi głownie przeciw bakteriom. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Nanocząsteczki metalicznej miedzi charakteryzują się doskonałymi właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi, jednak ich skuteczność przeciwbakteryjna jest nieco mniejsza niż nanocząsteczek srebra, przewyższając jednocześnie w znacznym stopniu jego właściwości przeciwgrzybicze. Skutkuje to obszernym polem zastosowań nanomiedzi w wielu produktach przemysłowych.

Nanomiedź wraz z nanosrebrem wykazują działanie niespecyficzne, co oznacza że w przeciwności do tradycyjnych preparatów biobójczych które są toksyczne dla wyłącznie dla wybranych grup mikoorganizmów, nanometale działają na przedstawicieli różnych grup. Dotyczy to również szczepów które uodporniły się na środki biobójcze.

Niewielkie rozmiary nanocząsteczek miedzi oraz ich aktywność już przy niewielkich stężeniach pozwala na wprowadzanie ich do wielu produktów przemysłowych, bez drastycznych interwencji w proces produkcyjny.