Srebro jest metalem szlachetnym, którego właściwości przeciwbakteryjne były znane od najdawniejszych czasów. Już w starożytności podczas dalekich wypraw spożywano posiłki i napoje ze srebrnej zastawy, co chroniło użytkowników przed infekcjami. Rozdrobnienie metalicznego srebra do postaci nanocząsteczek pozwala w niebywałej skali wykorzystywać właściwości tego metalu w niespotykanych dotąd zastosowaniach.

Nanocząsteczki srebra bez problemu penetrują komórki drobnoustrojów, powodując przy tym rozległe uszkodzenie ich istotnych biologicznie struktur. Dzięki temu bakterie i inne mikroorganizmy nie są w stanie kolonizować powierzchni wyrobów wzbogaconych nanosrebrem, a preparaty zawierające koloidy (zawiesiny nanocząsteczek) srebra skutecznie eliminują patogenne mikroorganizmy. Aktywność nanosrebra metalicznego jest znacznie wyższa niż preparatów jonowych srebra (głównie roztworów soli srebra) szczególnie w tzw. warunkach brudnych, gdzie zanieczyszczenia powodują wytrącenie jonów srebra i drastyczne obniżenie ich skuteczności. Metaliczne nanosrebro jest odporne na rozkład pod wpływem promieniowania UV (nie brązowieje pod wpływem światła słonecznego) oraz na uwalnianie bądź wypłukiwanie ze struktury wzbogaconego materiału.

Rosnące zainteresowanie preparatami nanosrebra jest związane z ich silnym działaniem, przewyższającym klasyczne środki bakteriobójcze (srebro działa niespecyficznie w przeciwności do np. antybiotyków, które są skuteczne wyłącznie w wąskim zakresie szczepów). Cechuje się ponadto wysoką trwałością i doskonałym przełożeniem ekonomicznym z uwagi na niewielkie zużycie. Produkty wzbogacone nanosrebrem zachowują pełną aktywność przez długi okres czasu.

Nanosrebro produkowane w laboratoriach ITP-System Sp. z o.o. znalazło zastosowanie w wielu produktach konsumenckich i przemysłowych na całym świecie. Wielokrotnie przeprowadzane badania potwierdzają najwyższą jakość oferowanych preparatów.

Oferowane przez nas preparaty nanosrebra przyjmują postać roztworów koloidalnych, lub proszków do zastosowań przemysłowych. Wielkość cząsteczek srebra zawiera się w zakresie 5-15 nm (średnio 9 nm), dzięki czemu jest ono w stanie doskonale i równomiernie wysycić produkt do którego następuje aplikacja. Takie rozdrobnienie gwarantuje również najwyższą aktywność już przy niewielkich stężeniach.

Więcej informacji znajdziecie w naszych prezentacjach i katalogach!