Tworzywa sztuczne coraz silniej oddziałują na nasze życie codzienne. Rynek tworzyw dynamicznie się rozwija – ich zużycie na głowę mieszkańca Europy Zachodniej to aż 90 kg.

Odzwierciedleniem tego zjawiska jest wzrost produkcji odnotowany w sektorze tworzyw sztucznych, który w zeszłym roku osiągnął nieomal 10%. Co więcej Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

nanosilver

Na popularność tworzyw wpływa ich elastyczność pod kątem możliwych do uzyskania parametrów. Twardość, wytrzymałość, odporność na czynniki środowiskowe, niepalność, właściwości antystatyczne, elektroprzewodzące, hydrofobowe to jedynie kropla w morzu możliwości! Uzyskanie takich parametrów przy pomocy tradycyjnych surowców takich jak drewno, szkło, cement czy skóra jest w praktyce niemożliwe. Wielozadaniowość tworzyw sztucznych to główny motor napędowy rozwoju tego sektora. Już dziś eksperci nie mają złudzeń i twierdzą, że tworzywa będą pełniły kluczową rolę w rozwiązaniu wyzwań współczesnego świata.

ITP-System również dynamicznie rozwija swoją ofertę dodatków do tworzyw sztucznych. Kluczowym produktem jest masterbatch zawierający nanosrebro, pozwalający uzyskiwać nową jakość sanitarną wyrobów. Nanosrebro sprawia że funkcjonalizowane wyroby zyskują nowe obszary zastosowań. Ponadto ich czas życia znacząco się wydłuża. Co więcej, wykorzystanie bezpiecznej dla środowiska technologii produkcji nanosrebra ogranicza emisję zanieczyszczeń. Sam dodatek natomiast nie ma wpływu na proces recyklingu. Nanosrebro jest ponadto odporne na środki chemiczne oraz na wpływ środowiska.

Badania przeprowadzone przez niezależne Instytuty wykazały śladową migrację nanosrebra z funkcjonalizowanych wyrobów. Potwierdza to praktycznie bezterminową trwałość dodatku w gotowych wyrobach.

Wraz z naszymi partnerami dokonaliśmy funkcjonalizacji szeregu tworzyw na bazie polietylenu (PE, HDPE, UHDPE, LDPE), polipropylenu (PP), polichlorku winylu (PVC), poliwęglanu (PC), poli(tetraftalanu) etylenu (PET), poli(akrylonitryl-co-butadien-co-styrenu) (ABS), polistyrenu (PS), polilaktydu (PL), poliglikolidu (PG) oraz polistyrenu wysokoudarowego (HIPS).

Więcej informacji na temat zastosowania nanosrebra w funkcjonalizacji tworzyw sztucznych znajdziecie Państwo w prezentacji:

Prezentacja – Nanosrebro w tworzywach sztucznych